Koparko- ładowarki kl. III
data do ustalenia
Ilość godzin- 134
Opis kursu
Uprawnienie na operatora koparko-ładowarki klasy III, potwierdza posiadanie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy, jako operator koparko-ładowarek (wszystkie typy). Na potwierdzenie zdobytych kwalifikacji uczestnik otrzymuje świadectwo oraz wpis do książki operatora maszyn roboczych. Osoba biorąca udział w szkoleniu zdobędzie niezbędną wiedzę teoretyczną oraz odbędzie zajęcia praktyczne, dzięki którym nie tylko zdobędzie potwierdzenie kwalifikacji, ale ponadto uzyska cenne doświadczenie procentujące w przyszłej karierze zawodowej.
Aby zapisać się na kurs należy:
– dostarczyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu na uprawnienia operatora z czytelnie wypełnionymi danymi osobowymi oraz podpisem i pieczątką lekarza w punkcie “Orzeczenie lekarskie”,
– wypełnić zlecenie/podanie o przyjęcie na kurs
– dokonać przedpłaty.
Uczestnicy:
– ukończone 18 lat,
– wykształcenie co najmniej podstawowe,
– zaświadczenie lekarskie, stwierdzające zdolność kandydata do odbycia kursu,
– w przypadku braku stażu – kursant odbędzie w ośrodku dodatkowe szkolenie z zajęć praktycznych, trwające 26 godzin.
Program kursu:
1. Użytkowanie eksploatacyjne – 8 godz.
2. Dokumentacja techniczna – 8 godz.
3. Bezpieczeństwo i higiena pracy – 8 godz.
4. Podstawy elektrotechniki – 8 godz.
5. Silniki spalinowe – 16 godz.
6. Elementy hydrauliki – 16 godz.
7. Budowa koparko-ładowarek – 32 godz.
8. Technologia robót – 20 godz.
9. Zajęcia praktyczne – 86 godz.
Egzamin
Uprawnienia na wykonywanie pracy operatora koparko-ładowarek w zakresie III klasy wydaje w Polsce Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie na podstawie pozytywnie zdanego egzaminu przed komisją powołaną przez Dyrektora Centrum Certyfikacji i Koordynacji Szkoleń Operatorów Maszyn, składającego się z:
– egzaminu praktycznego – składającego się z dwóch części, w pierwszej kursant wykonuje wykop skarpowany i zasypanie tego wykopu, a w drugiej przeprowadza załadunek i transport urobku łyżką ładowarkową. Zaliczenie egzaminu praktycznego jest warunkiem przystąpienia do części teoretycznej,
– egzaminu teoretycznego – trwającego do 45 minut, przeprowadzanego w formie ustnej, zawierającego pytania z każdej dziedziny wiedzy zawartej w programie szkolenia.